Adana Mobil Sohbet Odaları

Adana Mobil Sohbet Odaları

adana mobil sohbet odaları

 

 

 

Makaleme Hoş geldiniz. Adana Mobil Sohbet Odaları ndan herkese merhaba arkadaşlar sizlere Adana ilimizden bahsetmek istiyorum;

Merkezi Seyhan nehri üzerinde olan Adana ilimizin nüfusu : 2.149.260 tır. Ticari açıdan ülkemize büyük katkısı olan Adana ilimizin başlıca geçim kaynakları; Krom, Demir, Çinko, Manganez dir. Adana ilinin Yüzölçümü 13.844 km² dir.

 

                                   Adana İlinin Tarihçesi

Adanada yapılan kazı çalışmalarında Paleolitik Çağa ait bulgular bulunmuştur. Ayrıca Neolitik Çağa ait Tepebağ höyüğüde buradadır. Tepebağ höyüğü Çukurovadaki en eski şehir olarak tahmin edilmektedir.

Adanada Mobil Sohbet yaşamış olan belli başlı uygarlıklar şöyledir;

 

Hititler, Asurlular, Persler, Büyük İskender ve Klikya dır.

 

                                   Adana İlinin İlçeleri

 

 

Adana ilinin 15 adet ilçesi bulunmaktadır bu ilçeler;

 

Aladağ, Ceyhan, Çukurova, Feke, İmamoğlu, Karaisalı, Karataş, Kozan, Pozantı, Saimbeyli, Sarıçam, Seyhan, Tufanbeyli, Yumurtalık ve Yüreğir dir.

 

                        Adanada Turizm ve Gezilecek Yerler

 

 

Adana ili coğrafı konumu açısından bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Yaşayan her medeniyet kendine has mimarisini bu ilimize miras olarak bırakmıştır. Dolayısıyla Adanayı gezdiğimiz zaman görebileceğimiz yapılardan başlıcaları şunlardır;

 

Ramazanoğlu Konağı, Çarşı Hamam, Irmak Hamam.

 

 

Osmanlılar ise bu ilimize birçok camii miras bırakmıştır bunlardan başlıcaları;

 

Sabancı Merkez Camii, Adana Ulu Camii, Yeni Camii, Yağ Camii, Alemdar Mescidi, Şeyh Zülfi Mescidi, Kızıldağ Ramazanoğlu Camii, Hasanağa Camii dir.

 

Adanada gezilecek en belirgin yerler ise şöyledir;

 

  1. Adana Büyük Saat Kulesi

Seyhan ilçesinde bulunan saat kulesi Adananın en önemli simgelerinden birtanesidir.  Osmanlı zamanında yapılan en uzun saat kulelerinden birisidir. Kule 1882 yılında inşaa edilmiştir. 32 metre boyundadır.

 

2. Seyhan Nehri

 

Akdenize dökülen en büyük nehir olan Seyhan 560 km uzunluğundadır. Havza uzunluğu ise 20.600 kmkaredir. Üzerinde 3 adet hidroelektrik santrali kuruludur. Nehrin kaynağı Kayseriden gelmektedir. Yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarında sıklıkla gidilen bir yerdir.

 

3. Anavarza Antik Kenti

 

Günümüze kadar tarihi kalıntılarıyla hala ilgi odağıdır. Adananın Kozan ilçesinde bulunmaktadır. Kent hakkında Roma imparatorluğu döneminden öncesine ait bir bilgi bulunmamaktadır. En eski bilgi 19 yy. önce imparator Agustusun buraya ayak basması olarak biliniyor.

 

 

4.Varda Köprüsü

 

Adananın Karaisalı ilçesinde bulunmaktadır. Alman Köprüsü veya Koca Köprü olarakta adlandırılmaktadır. Yapıldığı dönemlerde Demiryolu köprüsü olarak inşa edilmiştir. Adananın önemli tarihi eserlerinden birtanesidir. Köprünün yapımı 1907 yılından 1912 yılına kadar sürmüştür. Alman Köprüsü denilmesinin sebebi ise Almanlar tarafından yapılmış olmasıdır.

 

 

 

 

 

 

 

Evet arkadaşlar makaleme burada son verirken  Adana Mobil Chat ne sizleride bekliyorum. Ve Bir Yorumu Çok görmeyiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28 Şubat 2019 - 21:57

admin

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende sohbetles.net Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi sohbetles.net

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Seviyeli
  • Eglenceli
  • Sohbet Sitesi